Kedilerin Öleceği Nasıl Anlaşılır?

Kedilerin Öleceği Nasıl Anlaşılır?

Kediler öleceği zaman ne yapar?

Evcil hayvanlarımızın ölümünü kabullenmek ve alışmak kolay bir durum değildir. Ama evcil hayvanlarımız hayatlarının sonlarına yaklaştıklarından onlar için yapabileceğimiz bazı şeyler vardır. Mesela onların yanında olmak ve rahatlatmak gibi. Kedinizin sergilediği bazı hareketler artık onun hayatının sonuna yaklaştığının işareti olabilir. Gelin bu işaretleri ve hareketleri sizin için inceleyip açıklayalım.

Kedinin Yemek Yeme Ve Su İçmesinde Değişiklik

Kedilerin yaşamlarının sonuna doğru yaptıkları hareketlerden biri yeme ve içmeyi kesmesidir. Kediler bu dönemde mama kapları ve su kapları dolu olsa bile yemeği keserler. Bu yüzden kilo kaybı yaşanması, gözlerde çöküklük ve bunun gibi fiziksel belirtiler ortaya çıkmaya başlar.

Kedinin Yalnız Kalmaya Çalışması

Kediler bu aşamada saklanmaya çalışır. Sessiz bir ortam ararlar ya da ayak altında olmayacakları bir yere gitmeyi tercih ederler. Bu yüzden saklanabilirler. Kedinizin bu davranışı yapıp yapmadığını kontrol edin ve ona göz kulak olmaya çalışın.

Kedinin Kokup Kokmadığına Bakın

Bu evrede kedinin organlarında olan bir sorun veya bir problem varsa vücutlarında toksinler birikmeye başlar. Toksinler ortadan kalkmadığı için kedinin ağzında ya da vücudunda kötü kokular oluşmaya başlar.

İsteksizlik

Kediler bu evrede hiçbir şey yapmak istemezler. Oyun oynamazlar, etrafta koşuşturmazlar ve yemek yemezler. Zayıfladıklarından dolayı normalde yaptıkları şeyler artık kediler için zorlaşmıştır. Bu yüzden gün boyunca sadece yatmak isterler. Kedinizin bu davranışlarını iyi gözlemleyin.

Kedinin Nefes Alışını Kontrol Etmek

Sağlıklı kediler ortalama olarak bir dakikada 20 – 30 arası nefes alıp vermektedir. Kediniz sona yaklaştıysa onun için nefes alıp vermek daha zor olacaktır. Bu aşamada kedinin ya oldukça hızlı nefes alacaktır ya da oldukça az nefes alacaktır. Gün içerisinde kedinizin nefes alıp verişini takip edebilirsiniz.

Kedinin Ateşini Ölçmek

Sağlıklı olan kedilerin ateş derecesi 37,8- 39,2 santigrat derece arasında olmaktadır. Son anlarına yaklaşan kedilerin ise vücut ısıları daha düşüktür. Kedinin kalbi zayıfladıkça vücut ısısı da 37,8 derecenin altına düşmeye başlar. Eğer kedinizin vücut ısı düşükse son anlarına yaklaşmış olabilir ya da ciddi bir sorunu vardır. Veteriner hekiminizle iletişime geçin.

Veteriner Kliniğine Götürmek

Eğer kediniz bu belirtilerden bazılarını sergiliyorsa veteriner hekiminize kontrole götürün. Veteriner hekim tarafından ne kadar erken müdahale yapılırsa tedavi süreci ve iyileşme süreci erken olur. Eğer kediniz artık yaşamının sonundaysa onu rahat ettirmek için şunları yapabilirsiniz;

 1. Kedinizin kendisine ait olan ortamı yaşamının son evresinde huzur içinde geçirmesi önemlidir. Onu gürültüden uzak tutun ve kendisini rahat hissettirin.
 2. İhtiyacı olan şeyleri yakınına getirin. Son zamanlarında yürümekte zorlanıyorsa onun bulunduğu yere mamasını, suyunu ve yakın yere kumunu getirebilirsiniz. Bu onun için daha iyi olacaktır.
 3. Mamasını yemesine yardımcı olabilirsiniz. Daima suyunu tazeleyin.
 4. Tuvaletini yapmasında yardımcı olun. Çünkü son dönemlerinde bu kediniz için zor bir durum olabilir. Ağır hastalığı ya da halsizliklerinden dolayı kumuna zamanında yetişemeyebilir.

Bu belirtiler ve aşamalar artık hayatının son evresine gelmiş kediler için geçerlidir. Onlar için yapabileceğimiz şey ise son anlarında rahat olmaları ve onların yanında olmaktır. Bu sebeplerin dışında kedilerin başka ölüm nedenleri de vardır. Onlardan birkaçını sizin için listeleyip açıklayalım.

 

 

Kedilerde Olan Viral Hastalıklara Bağlı Ölüm Sebepleri

Viral adı verilen kedi rahatsızlıkları AIDS, Kedi Lösemisi, FIP gibi rahatsızlıkların başlamasının ardından gelen belirtilerin ve bulguların kedide ortaya çıkmasıdır. Hayati tehlikesi yüksektir. Bu bulgular şu şekildedir;

 1. Ağız içinde oluşan yaralar.
 2. İdrar tutamama ya da etrafa yapma
 3. Vücudun enfeksiyonları kolay bir şekilde kapması.
 4. İştahsızlık.
 5. Açık olan yaralarının iyileşmemesi.
 6. Aşırı kilo kaybı ya da ani bir şekilde kilo alması
 7. Vücutta oluşan kötü kokular.

Kedilerde AIDS Hastalığı

Kediler için ölümcül olan bir hastalıktır. Bulaşma şekli ise başka bir kedi tarafından ısırılmakla oldukça kolay bir biçimde bulaşır. AIDS hastalığı kedilerde FIV virüsü ile enfekte olduktan sonra ortaya çıkmaktadır. Kediler salyaları ile bu virüsü diğer kedilere kolaylıkla bulaştırabilir. Eğer enfekte olan bir anne kediyse aynı hastlığı ve ölümcül olan koşulları yavru kedilerine de bulaştırır.

Kedilerde FIP Hastalığı

Kedilerde olan viral bir hastalık çeşididir. Kedinin karnında oluşan şişlik belirtisiyle ortaya çıkmaktadır.  Bu hastalık hem yavru kedilerde hem de yetişkin kedilerde karın bölgesinde virüs etkisiyle oluşan bir şişliktir. Solunumda güçlük, iştahsızlık ve nezle gibi ölümcül sonuçlar doğurabilmektedir.

Kedilerde Lösemi Hastalığı

Kedilerde aşısız olunması halinde görülen, Feline Leukemia virüsünün bulaşması ile ortaya çıkan viral hastalıkt olarak bilinmektedir. Yavru ve yetişkin kedilerde yaş fark etmeksizin görülen lösemi hastalığı, zayıflama, Lenf yumurtalarında şişkinlik gibi belirtilerle meydana gelmektedir. Soluk mukoza zarı ve diş etleri, düşürülemeyen ateş, görme duyusunda azalma, idrar yolu ve cilt enfeksiyonları, nöbetler ve davranışta değişimler oluşması halinde fark edilmektedir. Diğer kedilerde temasta buluşma riski yüksektir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

 1. Kedinizdeki ilk hastalık belirtisinde veteriner hekiminize danıştığınızdan emin olun. Yapılacak olan tıbbi müdahalenin kedinizin ömrünü önemli ölçüde uzatması mümkündür.
 2. Kediniz işemeye çalışır ama yapamazsa onu direk bir veteriner hekime götürünüz çünkü bu, kanserli olsun ya da olmasın her kedi için çok tehlikeli olabilmektedir.
 3. Kedinizde herhangi bir belirti görüyorsanız onu mutlaka yakından takip edin ve sonrasında veteriner hekiminizle iletişime geçin.

Yaşamının sonunu yaklaşmış kediler için olan ölüm belirtilerini ve çeşitli hastalıklardan yaşamını kaybetmesine sebep olabilecekleri sizin için açıklamaya çalıştık. Evcil hayvanımızın hayatının sonuna yaklaştığını ve ölecek olmasını kabullenmek elbette oldukça zordur. Ama onunlar için yapabileceğimiz şeyler son anlarında onu rahatlatmak, huzurlu olmasını sağlamak ve yanında olmaktır.

 

* Yukarıdaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Web sitemizde yer alan hiçbir bilgi bir "veteriner hekim'in" görüşü kadar değerli değildir. Evcil hayvanınızın sağlığı ile ilgili tüm konularda veteriner hekiminize danışmanızı öneriyoruz.

Etiketler: Kedilerin Öleceği Nasıl Anlaşılır?
Temmuz 14, 2021
Listeye dön