1 2 >

Veteriner Malzemeleri Hakkında Rehber Niteliğinde Detaylı Bilgiler

Veteriner hekimlerin kullandıkları medikal malzemeler hayvanların sağlığını ve yaşam düzeyini korumak adına oldukça önemli rol oynamaktadır. Kısacası kritik bir öneme sahip ürünlerdir. Veteriner malzemeleri birbirlerinden farklıdır ve kullanım alanları her ürüne göre değişiklik göstermektedir. Medikal ürünlerde değişmeyen tek şey veteriner kliniklerinde ya da veteriner hekimlerde bulunması gerektiğidir. Çünkü hayvan sağlığı açısından önemli ürünlerdir. Veteriner malzemeler en basit ve kolay uygulamalarda bile kullanılmaktadır. Örneğin muayenelerde ya da küçük çaplı yara bakımlarında gibi. Medikal malzemeleri kullanıma ve standartlarına uygun olmalıdır. Aksi halde havan sağlığında istenmeyen sonuçlar olabilir. Veteriner kliniklerinde bulunması gereken medikal malzemeleri / medikal ürünleri listelemeden önce ne olduklarına bakalım ve neden önemli olduklarına bakalım.

Veteriner Medikal Malzemeler

Kullanımlarının en temek amacı hayvan sağlığı içindir. O yüzden veteriner hekimler tarafından kullanılan tıbbi ürünler hayvanlara yönelik ve özel olarak üretilmektedir. Her ürünün işlevi farklı ve görevi ayrıdır. Bu yüzden kendi içlerinde farklı gruplara ayrılmışlardır. Her bir sağlık kuruluşunda ve veteriner kliniklerinde bulunması gereken, şart olan en çok kullanılan başlıca malzemeler ve ürünler vardır. Bu malzemeler önemli sağlık malzemeleridir. Kullanılan medikal ürünler ve malzemelerin hepsi bulunmak zorundadır. Her zaman kullanılacak şekilde hazır ve tam olmalıdır. Eksiklikler olduğu zaman yapılması planlanan müdahaleler gerçekleştirilemez. Ve ortaya istenmeyen durumlar çıkabilir. Kısaca bahsettiğimize göre şimdi bu ürünlerin neler olduklarına bir göz atalım.

Veteriner Medikal Malzeme Çeşitleri

 • Pet Yakalıkları
 • İntraket (Branüller)
 • Veteriner Enjektörleri
 • Hidrofili Pamuklar
 • Sargı Bezleri
 • Ateller
 • Yüksek Emicili Spançlar
 • Kendiliğinden Yapışkanlı Bandajlar
 • Cilt Stapleri
 • Cilt Stapler Sökücü
 • Emilebilen / Emilemeyen Cerrahi İplikler
 • Steril Eldivenler
 • Non Steril Eldivenler
 • Enjektörlü Mikroçip
 • Mikroçip Okuyucu
 • Tıraş Makinaları
 • Tıraş Makinası Yedek Bıçakları
 • Operasyon Masaları
 • Bistüri Ve Uçları
 • İdrar Sondaları
 • Cerrahi Maskeler
 • Boneler
 • Tıbbi Atık Kovaları
 • Tıbbi Atık Poşetleri
 • Yara Bakım Ürünleri
 • Dezenfektanlar
 • İdrar Bardakları
 • Vakumlu Jelli Tüpler
 • Operasyon Örtüleri
 • Operasyon Önlükler
 • Alçılı Sargılar Ve Pamukları
 • Evcil Hayvan Taşıma Kafesi

Veteriner Klinik Malzemeleri

Yukarıda listesini yapmış olduğumuz medikal malzemelere sürekli ihtiyaç duyulmaktadır. Hayvanlarımızı düzenli olarak veteriner kontrolüne götürdüğümüz zaman bu saydığımız medikal ürünlerden yararlanılmaktadır. O yüzden bulunması gereken ürünlerdir. Medikal malzemelerin kullanışı kolay ve pratik olmalıdır. Ürünler sağlam ve dayanıklı malzemelerden yapılmış olmalıdır. Veteriner medikal malzemeleri hayvanların sağlığında kullanılmak için üretildiğinden veteriner hekimlerden başka kişiler tarafından kullanılmamalıdır. Şimdi listesini yaptığımız medikal malzemelerden bazılarının içeriğini sizin için açıklayalım.

Cerrahi Aletler

Hayvan dostlarımız için ansızın karşılaştığı rahatsızlıktan dolayı bazı anlarda cerrahi operasyonlar geçirmektedir. Bu operasyonlarda kullanılacak aletler her zaman kaliteli ve sizin yapacağınız operasyonlar sırasında kolay bir şekilde yapmanıza yardımcı olacak ürünler gerekmektedir. Cerrahi işlemlerde kesici,delici gibi birçok ürünü kendi içerisinde barındıran ürünlerdir. Ameliyathanenin olmazsa olmazı cerrahi işlem için gereken cerrahi aletler, ameliyat malzemeleri hayvanların anatomisine uygun olarak yapılmış ve geçmişten günümüze kadar değişime uğrayıp karşımıza çıkmaktadır. Cerrahi el aletlerin isimleri birimlerden birime değişiklik gösterebilmektedir.

Mikroçip

Mikroçip aşılama yöntemi ile enjekte edilen minik mikroçip hayvanda ömür boyu kalmaktadır. Evcil hayvanların boynunun arkasındaki omuz bıçaklarının arasına deri dibine implante edilmek üzere kullanılabilmektedir. Bu işlemin temeldeki amacı kayıp ya da çalınan hayvanların bulunmasına yarar sağlamasıdır. Mikroçip aşılama yöntemi sadece veteriner kliniklerde veteriner hekimler tarafından yapılmaktadır.

Mikroçip Okuyucu

Mikroçip uygulaması yapılmış olan hayvanların üzerlerinde olan mikroçiplerin okunmasına yarayan alettir. Mikroçipte kayıtlı olan bilgileri mikroçip okuyucu sayesinde rahatça ulaşabilirsiniz. Düşük frekanslı bir mikroçip tarayıcıdır.

Enjektör

En çok sağlık alanında kullanılmaktadır. Vücuda enjeksiyon işlemi yapılmasına yarayan tıbbi alettir. Birçok çeşidi bulunmaktadır. Şırınga şekli kullanılacağı yere ve alana göre değişmektedir. En çok kullanılan çeşidi ise kristal camdan yapılmış olanıdır.

Wood Lambası

Wood lambası bir çok hekim tarafından cilt hastalıklarını tespit etmek amacıyla kullanılan bir muayene aracıdır. Diğer bilinen adı ise cilt analiz lambasıdır. Dermatolojide ciltteki floresanları gözlemlemek için kullanılan bir araçtır. Cildin yüzey ve derin katmanlarını analiz ederek sağlıklı ve hastalıklı cilt dokularını ayırt etmek için uygun uygulamalar sağlar. Cildin ışık altında incelenmesiyle elde edilen bilgileri çıplak gözle gözlem ve teşhis ile birleştirerek cilt hakkında net bir yargıya varılmasına yardımcı olur. Sağlıklı ve hasta cilt dokularını ayırt etmek için kullanılır. Kedi ve köpeklerin cilt hastalıkları başta olmak üzere ciltteki mantarları tespit etmke için kullanılan bazı görünmez maddelerin floresan özellikleri kullanarak render edilmesidir. Wood lambası ışık altında cildin incelenerek elde edilecek bilgilerin çıplak gözle yapılan gözlem ve teşhisle birleştirilerek cilt hakkında kesin bir yargıya ulaşılmasında yardımcı olmaktadır.

Köpek Yakalığı

Pet yakalıkları genellikle kedi ve köpeklerin baş bölgesinde yapılan operasyon ya da yaralara hasar vermemelerini sağlamak amacıyla tabanı boyuna oturtulan alete verilen isim olarak bilinir. Amacı ise yaralı bölgeye dikiş atıldıysa hayvanın o bölgeyi yalamasını engellemek ya da dikişlerini sökmesini engel olmaktır. Hayvanın hızlı iyileşme sürecinin önemli bir parçasını pet yakalıkları oluşturur. Pet yakalıkları farklı boyutlarda ve hayvanlara uygun üretilmektedir.

Bistüri

Genel olarak cerrahi işlem ve operasyonlarda kullanılmaktadır. Tıbbi bir alettir. Bir diğer adı ise neşterdir. Bistüri(neşter), hassas bir kesim işlemi gerektiren ve çeşitli meslek alanlarında kullanılan bir cerrahi alettir Bistüriler farklı boyutlarda ve uçlara bulunmaktadır. Bu sebeple birbirlerine uyumlu uç ve saplarından almanız gerekmektedir.

İntraket (Branül)

Damar yolunu açmak, kan almak, serum ve benzeri sıvıların damar yolu ile verilmesini sağlamak amacıyla kullanılan branül (iv kanül) olark bilinmektedir. İntraket kan alma ve serum bağlama işlemlerinde, damar yolu bir kere açıldıktan sonra, aynı yere tekrar delme işlemi yapılmadan, farklı materyaller bağlayabilme ve farklı bir işlem yapılmasına imkan sağlamaktadır. İntraketler farklı boyutlarda ve uçlarda bulunmaktadır. İnraketlerin birbirinden farklı renkleri vardır ve bu renkler farklı numaralardan oluşmaktadır. Seçenekleri oldukça fazladır. İntraketlerin renklerinden kalınlıklarını ve uzunluklarını tahmin edebilirsiniz.

Spanç

Hayvanları tedavisi esnasında en çok kullanılan ürünlerinde başında gelmektedir. Kanamalı olan her türlü rahatsızlıkta ya da yaralanmada en iyi tedavi desteği için kullanılmaktadır. Enfeksiyon riski bulunmamaktadır. Buhar ve Etilen oksite uygun sterilizasyon seçenekleri bulunmaktadır.

Serviyet Örtüsü

Veteriner hekimler genelde cerrahi işlem yaptıkları sıraada bu önlükleri giymektedir. Tam korumalıdır. Önlükler antibakteriyeldir. Kullanımı kolaydır.

Cerrahi İplik

Cerrahi iplikler doku içerisinde eriyebilen, devamlı doku desteği verebilen, dayanıklı ve özellikle steril özellikli bir yapıya sahiptir. Cerrahi iplikler vücuttaki dokuda meydana gelen kesikleri ya da derin olan yaraları kapatma, dikiş atma ve bağlama gibi operasyonlarda

kullanılan önemli bir tıbbi malzemedir. Bu sayede kanama durdurulur ve dokunun bütünlüğü korunmuş olur.

Tıbbi Malzemeler

Temelde veteriner malzemelerin önemli olmasının sebebi hayvan dostlarımızın bakımında ve sağlığında kullanılmasıdır. Bu malzemeler ve ürünler her veteriner kliniğinde ve veteriner hekimde bulunmalıdır. Veteriner tıbbi malzemeleri kullanışlı, güvenilir ve kullanımı kolay olmalıdır. Veteriner tıbbi ürünlerin birbirinde farklı çeşitleri bulunmaktadır. Her ürünün kullanım amacı ve yeri farklıdır. Veteriner tıbbi malzemeleri hayvanlar için üretilmiş olup veteriner hekimler tarafından hayvanların tedavisinde, bakımında ve rutin kontrollerinde kullanılmaktadır. Bizim sağlığımız gibi hayvanların sağlığı ve yaşamı da kıymetlidir ve önemlidir.

Veteriner Malzemeleri Ve Veteriner Klinik Ürünlerinin Kullanım Alanı Nedir?

Bu ürünler ve aletler sadece veteriner kliniklerine ve veteriner hekimler tarafından hayvan sağlığında ve tedavisinde kullanabileceği şekilde üretilmiştir. Yani çoğu malzeme normal bir insan için kullanılmamaktadır. Bu sebeple bu malzemeleri veteriner hekimlerden başka kişilerin kullanmaması gerekmektedir. Aksi durumda kullanılması hayvan sağlığını ve kullanan kişiyi tehlikeli bir duruma sokar. Kullanılan malzemeler ve ürünler hayvanlarımızın sağlığı için hayati önem taşımaktadır.

Veteriner Medikal Malzemelerini Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Ürün kalitesinin ve güvenilirliğinin iyi olması gerekmektedir. Çünkü alınan malzeme ve ürünler hayvanların sağlığında ve bakımında kullanılmaktadır. Bu yüzdende kaliteli, temiz ve güvenilir ürün alınması önemlidir. Bazı ürünlerin steril olması gerekmektedir ve alırken buna dikkat etmeniz gerekmektedir. Alacağınız ürünlerin ve malzemelerin yeterli donanımda ve kalitede olduğundan emin olun. Veteriner hekimlere özel olan veterinermalzeme.com sitemiz sizin güvenli bir şekilde alışveriş yapmanız için gereken tüm imkan ve hizmetleri sağlar. Veteriner hekimlere özel olup veteriner hekimlerin ihtiyacı olan ürünlerin tedariklerinin gerçekleştirildiği bir sitedir. Veteriner klinik malzemeleri, veteriner medikal malzemeleri ve veteriner tıbbi malzemeler gibi birçok ürün çeşidi sitemizde mevcuttur. Siz veteriner hekimlerimize ve veteriner kliniklerimize en iyi şekilde ürün ve hizmet vermek için çalışmaktayız.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı

Yasal düzenlemelere uygun çerezler kullanıyoruz. Gizlilik ve Çerez Politikası sayfamıza göz atabilirsiniz.