Batikon

Hem sağlık alanında kullanılan hem de normal yaşantımızda kullandığımız antiseptik ürünler bulunmaktadır. Bu antiseptik ürünler sağlık açısından kullanımı önemli olan solüsyonlardır. İçerik olarak mikrop öldürücü etkiye, bakteri oluşumunu etkileyici bir yapıya ve dezenfektan olarak kullanılabilmesi gibi imkanlar sağlamaktadır. Antiseptik olan ürünler çeşitler hem yapısal olarak hem de içerik olarak birbirlerinden farklı alanlarda kullanılmaktadır. Mesela bazı antiseptikler krem şeklinde bazıları ise solüsyon halinde kullanılır. Bu antiseptik solüsyonların ortak özelliği ise sağlık alanında, ilk yardım anlarında, ameliyatlarda ve hayvan sağlığında önem teşkil etmesidir. Önemli olan antiseptiklerden bir tanesi ise en çok kullanılan batikondur. Batikon hem insan sağlının hem de hayvan sağlığının neredeyse her alanında kullanılan ve ayrılmaz bir parçasıdır.

Batikon Nedir?

Batikon oldukça geniş bir alanda kullanılan antiseptik içerikli bir solüsyondur. Batikon küçük kesiklerde, deri üstü yaralanmalarda, oluşan cilt enfeksiyonlarında ve ilk yardım anlarında kullanımı tercih edilen solüsyondur. Batikon açık yaralarda oluşan mikropları, bakterileri ve mikroorganizmaları önleyici etkisi bulunmaktadır. Bu sebeple de hayvanları tedavi ederken kullanılacak ilk antiseptiktir. Ayrıca kliniklerde bulunması gereken zorunlu malzemelerden bir tanesidir.

Batikon Kullanımı Ne İşe Yaramaktadır?

Ne kadar engellemeye çalışsak da can dostlarımız zaman zaman kendilerini yaralayabilmektedir. Açıkta olan yara ise zaman içerisinde mikrop kapmaya, bakteri üremesine müsait hale gelir ve bu da hayvanın direncini zayıflatır. Bu gibi açık yara durumlarında tedavi ve temizleme için batikon solüsyonu kullanılmaktadır. Batikon antiseptik içeriğe sahip olmasından dolayı bakterileri ve mikropların oluşumunu engeller. Hayvan yaralanmalarında veya tedavilerinde ilk kullanılan ürün batikondur.

Batikon İçerisinde Hangi Maddeler Bulunur?

Batikon solüsyonun içerisindeki ana etken madde olivinil-pirolidon iyot adıyla bilinen bir maddedir. Bu maddenin yanı sıra içerisinde yardımcı ve destekleyici başka maddelerde bulunmaktadır. Bu maddeler ise %1.6 oranla Gliserin, %0.072 oranla Mentol, %8 oranla Etil Alkol (CAS 64-17-5), %0.14 oranla Sodyum Hidroksit, %79 oranla Dejyonize su ve %0.46 oranla ise Sodyum Asit Fosfat maddeleri bulunmaktadır. İçerik olarak oldukça zengin olan batikon yaralarda kullanmak için en uygun olan solüsyondur.

Batikon Hangi Alanlarda Kullanılmaktadır?

Batikon zengin içeriğinde dolayı oldukça geniş bir kullanım alanına sahiptir. Sağlık alanında kullanıldığı zaten bilinmektedir. Batikon kullanımın olduğu diğer alanlar ise şu şekildedir;

 • Jinekolojik tedaviler için kullanılmaktadır.
 • Hayvanlarda cerrahi müdahale öncesi ve sonrasında kullanılır.
 • Acil ilk yardım anlarında kullanılır.
 • Kronik vajinal olan enfeksiyonlarda ve akut enfeksiyon tedavilerinde kullanılır.
 • Hastane ortamında ise ameliyatlarda kullanımı yaygındır.

Batikon kullanımı kullanılacağı alana ve işleme göre değişiklik gösterebilir. Farklı çeşitleri olan batikonlar bulunmaktadır. Bu batikonlar arasında işlem için en uygun olanı seçilmelidir. Ayrıca batikon çeşitleri dezenfektan olarak da kullanılabilmektedir.

Batikon Kullanımından Önce Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

 • Batikon kullanımı yapılırken başka bir ilaç kullanılmaması gerekir.
 • Kullanmadan önce kesinlikle son kullanım tarihini kontrol etmeniz gerekmektedir. Aksi halde kullanımı sonucu istenmeyen sonuçlar ortaya çıkacaktır.
 • Batikon kullanımı sadece harici kullanımlar için olduğunu unutmayın.
 • Batikon solüsyonun kulak, burun içi, dudak bölgesi ve gözünüzle temasından kesinlikle kaçının.
 • Batikon kullanımı yaparken sizin üstünüze ya da hayvanın üstüne damlamamasına dikkat etmelisiniz. Zira çok yoğun bir kıvama ve turuncu bir renge sahip olduğundan çıkarması zor bir solüsyon olarak bilinir. Bu yüzden kullanırken miktarı fazla kaçırmamaya dikkat edin.

Batikonun Sağlık Alanı Dışında Kullanımı

Batikon bilinenin üzere genellikle sağlık alanlarında kullanılmaktadır. Yaygın olarak hayvan sağlığında ve tedavisinde bir antiseptik solüsyon olarak tercih edilir. Batikon genel olarak çeşitli enfeksiyon durumlarında veya cilt yaralarında kullanımı tercih edilen bir solüsyondur. Sağlık merkezlerinde, hastanelerde ve genellikle veteriner kliniklerinde sıklıkla kullanılan bir üründür. Hastan ve veteriner klinikleri dışında da batikon kullanımı yaygındır. Mesela günlük hayatımızda bir yerimizi kestiğiniz zaman bile bir antiseptik olarak ve mikrop önleyici olarak biz de batikon kullanımını tercih etmekteyiz. Sağlık durumu söz konusu olduğunda batikonun günlük hayatımız da bile yeri vardır. Çoğumuzun evinde küçük kesikler ve yaralanmalar durumunda kullanacağı ilk şey bir batikon solüsyonudur.

Batikon Kullanımının Faydaları Nelerdir?

Batikon kullanımı enfeksiyon ve bakterilerin önene geçilmesi için kullanabileceğiniz en iyi antiseptiktir. Küçük kesikler, yaraları veya ilkyardım esnasında mikrop öldürücü etkisiyle ilk tercih edilen solüsyondur. Topikal bir solüsyon olduğundan dolayı da jinekolojik operasyonlarda da rahatlıkla kullanılabilmektedir. Cilt yüzeyine herhangi bir zararlı etkisi yoktur. Can acıtmaz ve kızarıklık yapmaz. Yapılacak olan ameliyatlar öncesinde de mukoza ve derinin dezenfekte edilmesine olanak sağlamaktadır. Batikon kullanımı yapıldıktan sonra bandaj yapılırken herhangi bir sorun oluşturmaz. Ayrıca cildin havalanmasını engelleyen bir yapısı yoktur. Hava almasına olanak sağlamasında dolayı mukozada herhangi bir tahrişe ya da zarara neden olmaz.

 

Batikon Kullanımının Yan Etkileri Var Mıdır?

Batikon içerisinde iyotlar bulunmaktadır. Eğer iyotlara karşı hassas bir bünyeye sahipseniz geçici bir durum olarak alerjiye neden olacaktır. Antiseptik solüsyon iyotlardan daha az tahriş edici etkisi olsa da vücudunu veya cildiniz bu duruma reaksiyon gösterecektir. Bu reaksiyonlar ise böbrek bozukluğu, metabolik asidoz ve hipernatremi olarak kendini belli edecektir. Solüsyon kullanımından sonra vücudunuzda ya da kullanılan hayvanda herhangi bir yan etki görülüyorsa kullanmayı bırakmanız iyi olacaktır.

Batikon Çeşitleri Nelerdir?

Batikonun birden fazla ve farklı çeşitleri bulunmaktadır. Bu çeşitler farklı bölgeler ve işlevler için kullanıma uygun yapıda üretilmektedir. Batikon çeşitleri ise şu şekildedir;

 • Krem Batikon: Krem batikonun kıvamı oldukça yoğundur. Kullanırken ve sürerken az miktarda yaraya sürüp dağıtmanı yeterli olacaktır. Krem batikon açık veya sarılacak olan yaralarda kullanıma uygun bir üründür. Ama sarılı yaralarda kullanmanız daha iyi olacaktır. Böylece yoğun kıvamı sargıdan başka bir yere bulaşmayacaktır.
 • Sıvı Batikon: Sıvı batikonun kullanımı veteriner kliniklerinde daha yaygındır. Hayvanlara daha kolay sürülür ve müdahale sıvı batikonla daha hızlı yapılır. Veteriner kliniklerinde genellikle yara bakımlarında, pansumanlarda ve küçük sıyrıklarda sıvı batikon kullanımı tercih edilmektedir.
 • Sprey Batikon: Veteriner klniklerin kullanımı yaygın olan bir diğer batikon türü işe sprey şeklinde olan batikondur. Sprey başlığından dolayı kullanımı oldukça kolaydır. Hayvanınız hareketli ve yerinde durmuyorsa bile, sprey batikon sayesinde yarasına kolay bir şekilde tedavi uygulanabilmektedir. Mikotik, pyodermi veya bakterilere ait olan enfeskiyonlar ve süper enfekte dermatozlar için en uygun kullanıma sahiptir. Yara tedavilerinde ve antiseptik olarak kullanılabilir. Ayrıca hijyen gerektiren durumlarda ise el dezenfektanı olarak da kullanılabilmektedir.
 • Batikonlu Sıvı Sabun: Batikonlu sıvı sabun içerik olarak cilt temizliğinin güvenli yapılabileceği şekilde üretilmiştir. Ekstra hijyen gerektiren pek çok alanda bu batikon türünün kullanımı tercih edilmektedir. Yapılacak olan ameliyatın öncesinde, işlem yapılacak bölgenin dezenfeksiyon işlemi için ve yapılacak olan antiseptik yıkamalar için en uygun içeriğe sahiptir. Bu kullanımlara da ek olarak cerrahi el dezenfektanı olarak kullanımı da mevcuttur.

Sağlık alanının birçok yerinde kullanılan batikon çeşitlendirilerek seçenekler sunulmuştur. Bu sayede hangi amaç için kullanmak isterseniz birden fazla seçeneğiz olacaktır. Hangi işlem için kullanacaksanız ya da size en uygun olan hangisiyse batikon çeşitleri arasından seçim yapabilirsiniz.

Batikonlu Tırnak Fırçası Nedir?

Batikonlu tırnak fırçası harici kullanımlar için üretilmiş olan bir üründür. Kullanım açısında son derece pratik ve hızlı bir kullanıma sahiptir. Ergonamik bir fırça dizaynına sahip bir yapısı bulunmaktadır. Sizlere kullanım için törpülü ve törpüsüz seçenekler sunan bir üründür. Kıl yapısı ise cildi tahriş etmeyecek şekilde özel olarak üretilmiş bir yapıya sahiptir. İçerisinde bulunan süngerin 90ml kadar sıvı emici özelliği bulunmaktadır. Batikonlu tırnak fırçasının içerisinde 205 02 %7.5 povidon iyot emdirilmiş şekilde mevcuttur. ISO standartlarına uygun olacak şekilde üretilmektedir. Batikonlu tırnak fırçaları tek kullanımlık paketlerde bulunmaktadır. Kullanımdan sonra ürünü lütfen tekrar kullanmayınız.

Batikon Kullanımı Nasıldır?

Batikon solüsyon kullanımı kullanacağız bölgeye ve yapacağınız işleme göre değişiklik göstermektedir. Kullanmadan önce sizin ya da hayvanın iyoda karşı alejisi olup olmadığından emin olmalısınız. Aksi halde vücut reaksiyon gösterecektir. Küçük yaralar ve pansumanlar için kullanılacak ise seyreltmenize ya da çalkalamanıza gerek yoktur. Batikon zaten hazır bir solüsyondur. Seçtiğiniz batikonu pansuman yapılacak ve dezenfekte edilecek olan bölgeye sürülür. Daha sonrasında hayvanın o bölgeyi yalamaması için o bölge tampon ya da sargı bezleriyle sarılarak kapatılabilir. Antiseptik özelliği sayesinde yaralı bölge kısa süre içerisinde iyileşecektir. Cerrahi el dezenfeksiyonu yapmak için batikonlu sıvı sabun kullanımını tercih edebilirsiniz. Bu durumada yaklaşık 5 dakika boyunca ellerinizi yıkayıp dezenfekte etmeniz yeterli olacaktır. Jinekolojik, vulva, vajina veya mesana yıkamalarında ise kullanmadan önce çok az bir seyreltme yapılması gerekir. Daha sonrasında ise tedavi ve pansumanı kolaylıkla uygulayabilirsiniz. Batikon kullanımı neredeyse her işlem için oldukça kolay ve kısa sürede yapılabilmektedir. Sağlık için önemli olan ve en temel olan antiseptik solüsyonların başında gelir.

Batikon ve Tentürdiyot Arasında Temel Fark Nedir?

Günümüze bazen batikon ve tentürdiyot birbirleriyle karıştırılan solüsyonlardır. Tentürdiyot hepimizin hayatında en az bir kerede olsa kullandığı ve bildiği bir solüsyondur. Batikon ve tentürdiyot arasındaki fark aslında oldukça basit ve kolay bir farktır. İki ürüne ve içeriğine bakıldığı zaman ikisi de aynı ama ç doğrultusunda kullanılması için üretilmiş. İkisi de mikrop öldürücü ve engelleyici etkiye sahiptir. İkisini ayırt edebileceğiniz temel fark ise tentürdiyot kullanırken deri geçici bir sürede olsa yanma ve can yakma hissi bırakmasıdır. Batikon kullanımlarında böyle bir yanma ve acı hissi yaşanmamaktadır. Bu sebeple de günümüzde insan sağlığında ve hayvan sağlığında batikon kullanımı daha çok yaygınlaşmıştır. Artık eskiden evlerde bulunan tentürdiyotlarda yerine batikon ve batikon çeşitlerine bırakmıştır.

Batikon Fiyatları Ne Kadardır?

Batikon fiyatları satan satıcıya, markaya, boyutuna ve hangi tip batikon olduğuna göre değişiklik gösterecektir. Mesela 1 litre olan büyük batikonlar ortalama olarak 75 – 150tl arasında değişiklik gösterebilmektedir. Küçük boyutlarda olan ya da sprey şeklinde olan batikonlar ise 15 -30tl fiyatları arasında değişiklik göstermektedir. Tabi bu fiyatlar satıcılara göre veya piyasada göre değişebilir. Batikon almadan önce detaylı bir piyasa ve fiyat araştırması yapmanız sizin için daha iyi olacaktır. Ayrıca ürünü alçağınız firmanın da güvenilir ve kaliteli ürün sattığında da emin olmayı unutmayın.

Bilinen Batikon Markaları Hangileridir?

Piyasada fazlasıyla batikon ve batikon markası bulunmaktadır. Tabi ki de bu markalar arasında daha fazla tercih edilenler ve bilinen markalar mevcuttur.  Bu markalardan birkaçı ise şu şekildedir;

 • Konix Batikon
 • Aqua Batikon
 • Batiqon Batikon
 • Kim-pa Batikon
 • Medbar Batikon
 • Betadix Batikon

Bu markalar bilinen ve genellikle kullanılan markalardır. Bu markaların batikon çeşitleri de birden fazla şekilde bulunmaktadır. Kullanım amacınıza olan markayı alıp kullanabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi batikon kullanımı sadece sağlık alanında değil günlük kullanımda bile oldukça yaygın kullanılan bir üründür. Evdeki küçük kesik ve yaralarımız için biz de batikon kullanmaktayız. Hatta birçoğumuzun evinde bulunan bir üründür. Bu kadar ihtiyaç duyulan ve kullanılan bir ürün olduğundan batikon veteriner kliniklerinde kesinlikle bulunması ve bulundurulması gereken malzemeler arasında bulunmaktadır. Aksi halde yapılmak istenen işlemler ve yara tedavileri istenildiği gibi yapılamayacaktır. Kısacası batikon ve batikon çeşitleri hayvan sağlığı için gerekli ve önemli olan bir üründür.

Batikon Özellikleri Nelerdir?

 • Antiseptik, yara tedavilerinde ve yanık tedavilerinde de kullanıma uygundur.

 • Pyodermi, mikotik ve bakterilere ait olan enfeksiyonlar ile super enfekte dermatozlar için uygundur.

 • Hijyen gerektiren durumlarda ve el dezenfektanı olarak da kullanılabilir.

 • İlk yardım gerektiren küçük ve basit çaplı yaralanmalarda da kullanım uygun bir içeriğe sahiptir.

 • Dermosept antiseptik % 10 povidon, iyodin ve poli iyot kompleksi içeriğine sahiptir.

 • Kutu içerisinde 100 cc antiseptik bulunur.

 • Sprey şeklindedir.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı

Yasal düzenlemelere uygun çerezler kullanıyoruz. Gizlilik ve Çerez Politikası sayfamıza göz atabilirsiniz.