Yavru Kediler Nasıl Beslenir?

yavru kediler nasıl beslenir

Yaşamının ilk 4-5 haftasında yavru, hayatta kalmak için ihtiyaç duyduğu her şeyi anneden alır. Yavru kediler genellikle 7 haftalıkken sütten kesilir. Annesi tarafından terk edilmiş yavru kedilerin beslenme bakımı daha farklıdır. Sahiplenmeden önce yavru kedinin terk edilmiş ve tek başına olduğundan emin olun. Yavru kedinin bakımı için kaç günlük veya haftalık olduğunu bilmeniz gerekir.

Yavru kedinin ne kadarlık olduğunu anlamak için şunları kontrol etmeniz gerekmektedir

•    Yavru kedinin yeni doğup doğmadığını kordonunun olup olamamasından anlayabilirsiniz.
•    Yavru kedinin 2 haftalıktan büyük ya da küçük olduğunu anlamak için gözlerinin açık olup olmadığını kontrol etmelisiniz.
•    3 haftalıktan büyük olduğunu anlamak içinse dişlerine bakmanız yeterlidir. Çünkü 3 haftadan sonra yavru kedide dişler belirmeye başlar.

İlk 4 ay kedinin bebeklik dönemidir. 4 ayın ilk yarısını süt içerek bitirirler.Yavru kedileri sütle beslerken dikkat edilmesi gereken unsurlar vardır.

Yavru kedileri beslerken dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır;

•    Yavru kediler için süt tek başına değil sulandırılıp bir enjektör yardımıyla içirilebilir.
•    Yavru kedi süt tozlarından da kullanabilirsiniz. Veteriner kliniklerinden yavru kediniz için en uygun olan süt tozunu kolayca temin edebilirsiniz.
•    Enjektör kullanırken zorlanıyorsanız alternatif olarak küçük bir biberon yardımıyla yavru kediyi besleyebilirsiniz. Biberonun ağızlığının üstüne X harfi şeklinde makas yardımıyla bir delik açmanız yeterli olacaktır.
•    Deliği açarken dikkat etmelisiniz. Çünkü küçük bir delik açarsanız yavru kedinin sütü zor içmesine ve beslenirken yorulmasına sebep olabilirsiniz.

Yavru kediyi biberonla beslerken başı yukarda olacak şekilde sırt üstü elinize alın. Daha sonra diğer elinize alacağınız biberonu 45 derecelik açı ile tutup sıkmadan yavru kedinizi besleyebilirsiniz. Beslenme sonrasında ise oluşabilecek mide gazı için sırtına hafifçe vurarak bu gazı çıkarmayı deneyebilirsiniz. Yaklaşık bir kedi yavrusu her 100gr’lık vücut ağırlığı için 30ml süte gereksinim duyar. 1 haftalık olana kadar yavrular her 2-3 saatte bir, 2 haftalıklar için 4-6 saate bir, 3 haftalık ve sonraki yaştaki yavrular için 6-8 saate bir beslemelisiniz. Eğer yavru kedinin gelişmesi yavaşsa ve öğünlerin yeterli olmadığını düşünüyorsanız ek öğün verebilirsiniz. Bunun haricinde daha fazla vermeye çalışmayın. 4-5 haftalıktan daha bu kediler de ise artık sütle beslenmeye ihtiyaç olmaz. Bu yüzden yavru kedilerimiz için 4. aydan sonra Junior dediğimiz yavru kedi mamalarına geçiş yapabilirsiniz.

Bu aydan itibaren yetişkinlikte de vermek istediğiniz mamaya karar verip, yavrular için olanını alıp değiştirmeden devam edebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken son bir unsur ise herhangi bir yeni yiyeceği yavru kedinize oldukça yavaş ve her seferinde çok az miktarda vermelisiniz. Çünkü ani değişimler bir yavru kedinin duyarlı olan hazım sistemini rahatsız edebilir. Yavru kedi sahipleri kedilerine takviye ve ödül maması vermekten kaçınıyor. Ancak sanılanın aksine yavru kediler için özel olarak üretilmiş olan takviyeler ve ödül mamalarını hekimimizin de fikrini alarak kullanmamızda bir sakınca yoktur.

 

Web sitemiz de bir çok ürün grubu hakkında detaylı bilgiler yer almaktadır. Bunlardan bazıları şunlardır.

 

* Yukarıdaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Web sitemizde yer alan hiçbir bilgi bir "veteriner hekim'in" görüşü kadar değerli değildir. Evcil hayvanınızın sağlığı ile ilgili tüm konularda veteriner hekiminize danışmanızı öneriyoruz.

Etiketler: Yavru Kedi, Beslenme, Yeni Doğan
Haziran 01, 2021
Listeye dön