Kediler Ne Zaman Sütten Kesilir?

Kediler Ne Zaman Sütten Kesilir?

Biz insanlar gibi kediler de doğduklarında belli bir süre için anne sütüyle beslenmelidir. Kedilerin sağlıklı bir yaşam sürmesi ve bağışıklık sistemini güçlendirmesi için anne sütüyle beslenmesi çok önemlidir. Bu noktadan sonra kedinin ne zaman sütten kesileceğini bilmek önemlidir. Bir yavru kedi sütten kesildiğinde bu doğumda sonraki dönemle alakalıdır. Yavru kedilerin dünyaya gelmesinden sonraki ilk 4 hafta anne kedilere yakın oldukları dönemle geçer. Dünyayı keşfetme dönemleridir. Ayrıca bu ilk 4 haftaya neonatal dönem denir. Bu dönemde yavru kedilerin gelişiminde yeterli beslenmesi ve rahat uyuması çok önemlidir. Düzenli olarak anneden sütlerinin emerler ve düzenli olarak emdikleri anne sütü sayesinde kolostrum alırlar. Anne sütü yavru kedinin bağışıklık sistemini güçlendiren antikorlar içerir. Ayrıca sağlıklı bir şekilde gelişmelerini sürdürmelerine yardımcı olacak kedi mamasını anne sütü ile tüketmek mümkündür.

 

Yavru Kedilerin Sütten Kesildiği Dönem

Sütten kesilme evresi anneyle birlikte olan yavru kedilerde doğal süreçler içerisinde gerçekleşir. Yavru kediler için sütten kesildikleri dönem, anne sütünü bırakma ve başka yiyeceklerle beslenme ve karnını doyurma süreci olarak geçer. Yavru kedilerin sütten kesilmeye başlandığı dönemde dikkat edilmesi gereken bazı unsular vardır. O unsurlar işe şunlardır;

 

Yavru Kediyi Sütten Kesmeye Hazırlama Evresi

Bir yavru kedi 4 haftalık olduğunda sütten kesilme dönemi başlar. Özellikle dişi kediler, yavru kedilerin bağımsız hareket ettiğini gördüğünde sütten kesme sürecini başlatır. Ancak 8 haftaya kadar anne kedinin ilgisinde mahrum bırakılmamalıdır.

 

Yavru Kediler İçin Uygun Olacak Besinler

Yavru kedilerin sütten kesilme işlemi sırasında beslenmeye uygun olup farklı sütlere alışabilirler. Geçiş sürecinde gereken besin değerine sahip olan ve tat olarak anne sütüne en yakın olan sütle başlayabilir. Eğer ek olarak yavru kedinize mama vermek istiyorsanız onun tüketebileceği şekilde ve alması gerektiği kadar protein içermelidir.

 

Kediler de Yemek Kabı Seçimi

Yavru kedinizin boyuna uygun bir kap almanız gerekir. Böylece daha rahat belenebilirler. Bu sayede daha kolay kendini besleyebilir ve duruma daha kolay alışabilirler.

 

Uygun Zamanda Ve Şekilde Yavru Kediyi Anneden Ayırma

Yavruların cinsi ne olursa olsun sütten kesildikleri gibi annelerinden ayırılmaları doğru değildir. Yavru kediler sütü bıraktıktan sonra bile yaklaşık 3 ayını anne kesiyle geçirmelidir. Bunun sebebi ise çoğu şeyi anne kedi vasıtasıyla öğrenmesidir. Annelerinden kedi kumunun kullanımı ve nasıl beslenileceğini gözlemlerler. O yüzden dönem kediler için yoğun bir gelişme ve büyüme dönemidir ve anne kediden hemen ayırılmamalıdır.

** Dikkat etmeniz gereken bir diğer unsur ise yavru kediler sütten kesildiğinde anne kediden aldıkları antikor seviyeleri azalacağı için herhangi bir hastalığa karşı daha hassas olacaklardır. Bu yüzden yavru kedinin olduğu yerdeki ortam sıcaklığına ve beslenmesine oldukça dikkat etmelisiniz. Uyku saatlerini ise sessiz, konforlu ve sıcak bir ortamda geçirmeleri sağlıkları açısından daha iyi olacaktır. 

 

Web sitemiz de bir çok ürün grubu hakkında detaylı bilgiler yer almaktadır. Bunlardan bazıları şunlardır.

 

* Yukarıdaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Web sitemizde yer alan hiçbir bilgi bir "veteriner hekim'in" görüşü kadar değerli değildir. Evcil hayvanınızın sağlığı ile ilgili tüm konularda veteriner hekiminize danışmanızı öneriyoruz.

Etiketler: Kediler Ne Zaman Sütten Kesilir?, Kedi Ne Zaman Sütü Bırakır?
Haziran 10, 2021
Listeye dön