Yeldif Nedir? Nasıl Kullanılır?

Yeldif

Yeldif

Enjeksiyonluk Çözelti

Veteriner Vitamin Mineral Kombinasyonu

Eğer bir inek, buzağı, keçi,koyun, kuzu ya da tay yetiştirici iseniz Yeldif ilacını mutlaka duymuşşsunuzdur. Peki ama Yeldif ilacı hangi hastalıkları önlemede ve tedavisinde kullanılır? İnek, buzağı, koyun, kuzu, keçi ve taylarda beyaz kas hastalıklarının tedavisinde, ve selenyumdan mineralinden yoksun topraklarda otlayan veya yedikleri yemlerde E vitamini eksik olan hayvanlara doğacak yavrularının etkilenmemesi ve yavrularda hastalık oluşmaması amacıyla uygulanır. Şimdi ilacın içeriğini ve özelliklerini inceleyelim.

YELDİF İLACININ ÖZELLİKLERİ

Yeldif, beyaz kas hastalığından korunma ve hastalığın tedavisinde kullanılan bir enjeksiyonluk süspansiyondur. Yeldif ‘in içeriğindeki vücut için çok az miktarda gerekli olan selenyum; bir takım doku ölümünü gerçekleştiren hastalıkların önlenmesi ve hastalıkların tedavi edilmesinde etkilidir. Ayrıca büyümede anormallik olmaması ve doğurganlık özelliğinin yitirilmemesi için gereklidir. Selenyum, E vitamini ile olumlu yönde etkileşir. Selenyum ve E vitamininin birbirini tamamlayıcı özelliği vardır. Eksikliğinde özellikle genç hayvanlarda beyaz kas hastalığı gelişir. Ayrıca bağışıklığın işlevleri önemli derecede azalır.

Beyaz kas hastalığında felç şeklinde seyreden bulguların ve sekonder rahatsızlıkların da hızlıca ortadan kalkmasına destek vermesi için Yeldif ‘in bileşimine Vitamin B1 ilave edilmiştir. Vitamin B1 oral yolla verildiğinde duodenum ve ince bağırsakların üst kısmından emilerek vücutta depolanır. Vitamin B1 polineuritisler, elektrolitlerin sinir kas hücrelerine karışma riskini önleyerek, genel düşkünlük halleri ve benzeri sinirsel bozukluk durumlarının korunmasında ve tedavisinde etkin rol oynar.

Selenyum enjekte edildiği yerden kolayca emilerek vücuda dağılır. Proteinlere bağlanmış halde en çok karaciğer, dalak, böbrek, kas, ve RBC (eritrositler)’de birikerek, Vücut için fazla olanı, genellikle böbrekler yardımıyla idrarla, az oranda da dışkı ve solunum yoluyla vücuttan atılır.

KULLANIM ŞEKLİ VE DOZU

Veteriner hekiminiz tarafından başka şekilde önerilmediği takdirde; YELDİF deri altına ve kas içine enjekte edilir.

Koruyucu Sağaltıcı

1.      Buzağılara 0.5-1 ml 1-2 ml

2.      Gebe koyunlara (gebeliğin 3. ayından sonra) 1-2 ml

3.      Gebe ineklere (gebeliğin 5. ayından sonra) 6-8 ml

DOZ AŞIMINDA BELİRTİLER, TEDBİRLER ve PANZEHİRİ

Yanlışlıkla 8-10 kat ya da daha fazla verilmesi toksikasyona sebep olabilir.

Tavsiye edilenden çok yüksek dozlarda uygulandığında veya nadiren duyarlı hayvanlarda; solunum sayısında artış, solunum güçlüğü, taşikardi, ishal, davranış bozuklukları ve kollaps gözlenebilir. İlaca özgü bir panzehir yoktur. Belirtilere göre tedavi uygulanır..

İSTENMEYEN / YAN ETKİLER

Sığırlarda nadiren hipersensitivite reaksiyonu görülebilir. Bu durumda semptomatik tedavi uygulanır. Enjeksiyon bölgesinde geçici bir irritasyon oluşabilir.

ETKİLEŞİMLERİ

Kükürt verilmesi selenyum eksikliğinin klinik belirtilerini arttırır.

KONTRENDİKASYONLARI

Tiamin’in parenteral kullanımında nadiren de olsa anafilaktik şok oluştuğu rapor edilmiştir. Yavaşça enjekte ediniz ve anaflaktik şok görüldüğünde Adrenalin ile sağaltıma geçiniz.

GIDALARDA İLAÇ KALINTILARI HAKKINDA UYARILAR

İlaç Kalıntı Arınma Süresi (i.k.a.s.): Tedavi süresince ve son ilaç uygulamasını takiben et ve süt için (0) gündür.

YELDİF ENDİKASYONLARI

1.      İnek, buzağı, koyun, kuzu ve taylarda:

2.      Miyopatiler; Beyaz kas hastalığı, buzağı miyopatileri

3.      Selenyum ve Vit. E yetersizliğine bağlı büyümede gecikme

4.      Besinsel kökenli döl verimi kaybı

MUHAFAZA ŞARTLARI VE RAF ÖMRÜ

Işıktan koruyunuz. Kendi ambalajı içinde, 250C yi aşmayan oda ısısında (15-250C) muhafaza ediniz. Raf ömrü imal tarihinden itibaren 5 yıldır.

1.      KULLANMADAN ÖNCE ŞİŞEYİ ÇALKALAMAYI UNUTMAYINIZ.

GENEL UYARILAR

Kullanmadan önce ve beklenmeyen bir etki görüldüğünde veteriner hekime danışınız. Çocukların ulaşamayacağı yerde ve gıda maddelerinden uzakta bulundurunuz. Raf ömrü geçmiş ve ambalajı hasarlı ürünleri satın almayınız ve kullanmayınız.

HEDEF TÜRLER İÇİN ÖZEL KLİNİK BİLGİLER / UYARILAR

1- Vücut sıcaklığında veya yakın ısıda enjekte edilmelidir.

2- Selenyum’a aşırı duyarlılık nedeniyle, sürüde önce birkaç kuzuya ön deneme yapılıp gözlem sonucuna göre genel sürü uygulamasına geçilmelidir. Duyarlı hayvanlarda yarım doz kullanılır. 2 gün sonra doz yenilenir.

3- İki haftada bir defa olmak üzere en fazla dört doz uygulanır.

TİCARİ TAKDİM ŞEKLİ

20, 50 ve 100 ml’lik bal renkli cam flakonlarda, karton kutuda piyasaya sunulmuştur.

PROSPEKTÜSÜN ONAY TARİHİ: 12.10.2005

T.C. GIDA, TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI RUHSAT TARİHİ VE NO: 12.04.1969-2/185

İMAL YERİ: Mefar İlaç San. A.Ş. Ramazanoğlu Mah. Ensar Cad. No:20 34906 Kurtköy- Pendik- İstanbul – Türkiye

* Yukarıdaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Web sitemizde yer alan hiçbir bilgi bir "veteriner hekim'in" görüşü kadar değerli değildir. Evcil hayvanınızın sağlığı ile ilgili tüm konularda veteriner hekiminize danışmanızı öneriyoruz.

Etiketler: Yeldif
Temmuz 02, 2021
Listeye dön