Enrocure %10 Oral Nedir? Nasıl Uygulanır?

Enrocure %10 Oral

Enrocure %10 Oral Nedir? Nasıl Uygulanır?

%10 Oral Çözelti
Veteriner Sistemik Antibakteriyel

 

Enrocure TEKNOVET İlaç San. ve Tic. A.Ş tarafından yapılan kanatlı, küçükbaş ve pet hayvanları için kullanılan florokinolon grubu geniş spektrumlu bir antibakteriyeldir. DNA-Giraz enzimini inhibe ederek bakterilerin ölümüne neden olmaktadır. 

Enrocure %10 Oral Çözelti berrak açık sarı renkli bir çözeltidir.

Etken Maddesi: Ürünün her ml'sinde 100 MG enrofloksasin içermektedir. E-coli ve salmonella gibi özellikle güvercin ve kümes hayvanlarında görülen bakterilere karşı etkilidir. Son yıllarda güvercin ve tavuklarda sıklıkla rastlanan kronik solunum hastalığı olan CRD ve özellikle güvercinlerde görülen paratifo tipindeki hastalıklardan olan e-coli ve salmonella bakterilerine karşı kullanılan geniş spektrumlu antibakteriyel ilaçtır.

Enrocure %10 Kullanımı

Güvercin & Tavuk & Hindi:

  • Günlük 10mg/kg hayvan ağırlığına göre doz ayarlanabilir ve içme suluklarına karıştırılarak enfeksiyonun yoğunluğuna bağlı olarak 3-7 gün süreyle hayvanların içmesi sağlanır. 
  • İlaçlı suyun taze olarak tüketilmesi için, kümeste bulunan suluklar 2/3 saat öncesinden kaldırılır ve hayvanların susamaları sağlanır. Ardından hazırlanan enrocure & su karışımı suluklara eklenerek hayvanların taze olarak içmesi sağlanır.
  • Enrocure içeren su tüketildikten sonra temiz içme suyu verilmesi önerilir. İlaçlı su kümes ortamında maksimum 24 saat kalabilir, bu karışım her gün tazelenmelidir.
  • Tedavi tamamlandıktan sonra kümes hayvanlarına sindirim desteği amaçlanarak probiyotik verilebilir.
  • Kısaca: 100ML Enrocure %10 Çözelti / 1000 KG canlı ağırlık / gün olacak şekildedir.

Enrocure %10 Yan Etkileri

Genç hayvanlarda eklem bozukluklarına sebep olabilir. Özellikle güvercinlerde doz aşımlarında çırpınmalara neden olabilir. Enrocure %10 kullanımından sonra hayvanlar susuz kalmamalıdır. Doz aşımında zehirlenmeler olmasada böbrek fonksiyonlarında hasarlar oluşabilir.

Enrocure %10 Kullanım Endikasyonları

Sığır ve koyunlarda pünömoni ve gastroenterit gibi solunum ve sindirim sistemi rahatsızlıkları tedavisinde kullanılır. Septisemi, kolibasiloz, salmonella, pasterelloz ve diğer yumuşak doku enfeksiyonlarının tedavisinde, viral enfeksiyonların neden olduğu komplikasyonlara karşı endikedir. Enrofloksasine duyarlı gram pozitif, negatif bakteriler ve mikro organizamalara karşı etkilidir.

GENEL UYARILAR

Veteriner hekim teşhisi olmadan ürünü kendi imkanlarınız ile kullanmayınız.

HEDEF OLMAYAN TÜRLER İÇİN UYARILAR

Kıkırdak dokusuna olan etkisinden dolayı kedilerde 2 aylık, küçük ırk köpeklerde 8, orta ırk köpeklerde 12 ve büyük ırk köpeklerde ise 18 aylıktan önce kullanılmaması gerektiği göz önünde bulundurulmalıdır. Atlarda, damızlık olarak kullanılacak olan genç hayvanlarda kullanılmamalıdır.

MUHAFAZA ŞARTLARI VE RAF ÖMRÜ

Kendi ambalajında ve oda sıcaklığında (15 – 25 °C) saklanabilir. Raf ömrü, üretim zamanından itibaren 3 yıldır.

 

Web sitemiz de bir çok ürün grubu hakkında detaylı bilgiler yer almaktadır. Bunlardan bazıları şunlardır.

 

* Yukarıdaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Web sitemizde yer alan hiçbir bilgi bir "veteriner hekim'in" görüşü kadar değerli değildir. Evcil hayvanınızın sağlığı ile ilgili tüm konularda veteriner hekiminize danışmanızı öneriyoruz.

Etiketler: Enrocure %10 Oral
Temmuz 01, 2021
Listeye dön